Anasayfa » Surinam Para Birimi

Surinam Para Birimi

Surinam Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Surinam Doları (SRD) Nerenin Para Birimi? Surinam Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Surinam Doları Surinam’ın para birimidir. Para birimi kodu SRD kısaltması, sembolü ise $ şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 100, 250 cents). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1, 2½, 5, 10, 20, 50, 100 dolarlar). Surinam’ın para basma yetkisi Surinam Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SRD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Surinam Hakkında

Resmi ismiyle Surinam, konumu incelendiğinde; Güney Amerika bölgesinde yer alan en küçük ülkesi olup, Güneyinde Brezilya, batısında Guyana ve doğusunda Fransız Guyanası gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Paramaribo şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 163.820 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında doksan ikinci sırada yer alan ülkedir.

Surinam Para Birimi