Anasayfa » Suriye Para Birimi

Suriye Para Birimi

Suriye Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Suriye Lirası (SYP) Nerenin Para Birimi? Suriye Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Suriye Lirası Suriye’nin para birimidir. Para birimi kodu SYP kısaltması, sembolü ise £ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25 pounds). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (50, 100, 200, 500, 1000 pounds). Suriye’nin para basma yetkisi Suriye Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SYP Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Suriye Hakkında

Resmi ismiyle Suriye, konumu incelendiğinde; Batı Asya bölgesinde yer bir ülke olup, güneybatısında Lübnan, batısında Akdeniz, kuzeyinde Türkiye, doğusunda Irak, güneyinde Ürdün ve güneybatısında İsrail gibi ülkeler ve deniz yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Şam şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 185.180 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında seksen dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Suriye Para Birimi