Anasayfa » Suudi Arabistan Başkenti

Suudi Arabistan Başkenti

Suudi Arabistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Riyad Nerenin Başkenti? Suudi Arabistan Başkenti Neresi?

Suudi Arabistan’ın Başkenti, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Riyad’da yer almaktadır. Riyad Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Suudi Arabistan’ın Riyad da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Mekke, Medine, Taif ve Cidde gibi şehirleridir.

Riyad Ne Zaman Başkent Oldu?

Suudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad, 1902 yılında Suudilerin liderinin Kuveyt’te toplandığı bir orduyla birlikte Riyad’ı ele geçirmesinin ardından ilan edilmiştir. Osmanlı Devleti’ne bağlı olan Suud Devleti Başkenti Riyad olmak üzere yeniden kurulmuştur.   

Suudi Arabistan Başkenti

Riyad Hakkında

Suudi Arabistan başkenti Riyad, ülkenin kuzeydoğu konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Güney kısmında Al-Kharj, kuzey kısmında Rumah, kuzey batı Thadiq ve batı kısmında Huraymila, Ad-Diriyah ve Duruma ve güney batı kısmında ise Al-Muzahimiya şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.554 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Suudi Arabistan sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Riyad ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.