Anasayfa » Suudi Arabistan Para Birimi

Suudi Arabistan Para Birimi

Suudi Arabistan Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Suudi Arabistan Riyali (SAR) Nerenin Para Birimi? Suudi Arabistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Suudi Arabistan Riyali Suudi Arabistan’ın para birimidir. Para birimi kodu SAR kısaltması, sembolü ise ر.س şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 25, 50, 100 halala). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1, 5, 10, 50, 100, 500 riyal). Suudi Arabistan’ın para basma yetkisi Suudi Arabistan Para Ajansı olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SAR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Suudi Arabistan Hakkında

Resmi ismiyle Suudi Arabistan, konumu incelendiğinde; Kuzeybatısında Ürdün, kuzey ve kuzeydoğusunda Irak, doğusunda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğusunda Umman, güneyinde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında ise Kızıldeniz gibi ülkeler ve denizler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Riyad şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 2.149.690 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında on üçüncü sırada yer alan ülkedir.

Suudi Para Birimi