Anasayfa » Tacikistan Başkenti

Tacikistan Başkenti

Tacikistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Duşanbe Nerenin Başkenti? Tacikistan Başkenti Neresi?

Tacikistan’ın Başkenti, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Duşanbe’da yer almakta olup, Duşanbe Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Tacikistan’ın Duşanbe da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Kocand, Pank, Kulob, İsfara ve Parkhar gibi şehirleridir.

Duşanbe Ne Zaman Başkent Oldu?

Tacikistan’ın başkenti olan Duşanbe, Farsça da pazartesi anlamına gelmektedir. Duşanbe’nin ne zaman başkent olduğu ile ilgili bilgi edinilememiştir.

Tacikistan Başkenti

Duşanbe Hakkında

Tacikistan başkenti Duşanbe, ülkenin kuzey ve batı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; güney kısmında Khalton, kuzey kısmında Sughd, batı kısmında Uzbekistan ülkesi, güney doğu kısmında Kühistoni Badakhshon şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 203.182 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Tacikistan sıralamasında son sırada yer alan şehirdir. Duşanbe ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise ikinci sırada yer almaktadır.