Anasayfa » Tacikistan Para Birimi

Tacikistan Para Birimi

Tacikistan Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Tacikistan Somonisi (TJS) Nerenin Para Birimi? Tacikistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Tacikistan Somonisi Tacikistan’ın para birimidir. Para birimi kodu TJS kısaltması, sembolü ise somoni şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20, 25, 50 diram, 1, 3 ve 5 somoni). Banknot olarak 13 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1, 5, 20, 50 diram, 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 somoni). Tacikistan’ın para basma yetkisi Tacikistan Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

TJS Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Tacikistan Hakkında

Resmi ismiyle Tacikistan Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; güneyinde Afganistan, batısında Özbekistan, kuzeyinde Kırgızistan ve doğusunda Çin gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Duşanbe şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 143.100 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında doksan altıncı sırada yer alan ülkedir.

Tacikistan Para Birimi