Anasayfa » Tanzanya Para Birimi

Tanzanya Para Birimi

Tanzanya Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Tanzanya Şilini (TZS) Nerenin Para Birimi? Tanzanya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Tanzanya Şilini Tanzanya’nın para birimidir. Para birimi kodu TZS kısaltması, sembolü ise x/y şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 shilingi). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (500, 1000, 2000, 5000, 10000 shilingi). Tanzanya’nın para basma yetkisi Tanzanya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

TZS Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Tanzanya Hakkında

Resmi ismiyle Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeybatısında Kenya; kuzeyinde Uganda; batısında Ruanda, Burundi ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti; güneybatısında Zambiya; güneyinde ise Malavi ve Mozambik gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti, en büyük kenti Dodoma ve Darüsselam şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 945.087 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında otuz birinci sırada yer alan ülkedir.

Tanzanya Para Birimi