Anasayfa » Tayland Başkenti

Tayland Başkenti

Tayland Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Bangkok Nerenin Başkenti? Tayland Başkenti Neresi?

Tayland’ın Başkenti, Tayland’ın başkenti Bangkok şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Bangkok’da yer almakta olup, Bangkok Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Tayland’ın Bangkok da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Chiang Mai, Chiand Rai, Hua Hin, Koh Samui, Krabi gibi şehirleridir.

Bangkok Ne Zaman Başkent Oldu?

Tayland’ın başkenti olan Bangkok, 1785 yılında Kral 1.Rama tarafından kurulmuştur. Güneydoğu Asya’bın en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik olan şehirlerdendir. Siyam Krallığı’nın eski başkenti Ayutthaya şehri işgali sonrasında Bangkok sınırları içerisinde kalan Thonburi başkent olmuştur.

Tayland Başkenti

Bangkok Hakkında

Tayland başkenti Bangkok, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Nonthaburi ve Pathum THani, doğu kısmında Chachoengsao, güney kısmında Samut Prakan, batı kısmında Samut Sakhon şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.568 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Tayland sıralamasında son sıralarda yer alan şehirdir. Bangkok ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.