Anasayfa » Togo Başkenti

Togo Başkenti

Togo Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Lome Nerenin Başkenti? Togo Başkenti Neresi?

Togo’nun Başkenti, Togo’nun başkenti Lome şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Lome’de yer almakta olup, Lome Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Togo’nun Lome da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Sokodé, Kara, Bassar, Atakpamé ve Dapaong gibi şehirleridir.

Lome Ne Zaman Başkent Oldu?

Togo’nun başkenti olan Lome, 1785 yılında Kral 1.Rama tarafından kurulmuş olup Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik olan şehirlerdendir. Siyam Krallığı’nın eski başkenti Ayutthaya şehri işgali sonrasında Lome sınırları içerisinde kalan Thonburi başkent olmuştur.

Togo Başkenti

Lome Hakkında

Togo başkenti Lome, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Maritime, Plateaux şehirleri yer almakta olup güney kısmında Atlantik Okyanusuna sınırdır. Kentin yüz ölçümü 333 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Togo sıralamasında son sıralarda yer alan şehirdir. Lome ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.