Anasayfa » Togo Para Birimi

Togo Para Birimi

Togo Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Nerenin Para Birimi? Togo Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Batı Afrika CFA Frangı birçok Batı Afrika ülkesinde olduğu gibi Togo’nun da para birimidir. Para birimi kodu XOF kısaltması, sembolü ise XOF şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10000 francs). Batı Afrika CFA Frangı 1961 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Togo’da para basma yetkisi Batı Afrika Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XOF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Togo Hakkında

Resmi ismiyle Togo Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Burkina Faso, doğusunda Benin ve batısında Gana ve güney kısmında Benin Körfezi’ne kıyısı gibi ülkeler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Lomé şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 56.785 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz yirmi altıncı sırada yer alan ülkedir.

Togo Para Birimi
Togo Para Birimi