Anasayfa » Türkiye Başkenti

Türkiye Başkenti

Türkiye Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Ankara Nerenin Başkenti? Türkiye Başkenti Neresi?

Türkiye’nin Başkenti Neresi, Türkiye’nin başkenti Ankara şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Ankara’da yer almakta olup, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir. Türkiye’nin Ankara da olmak üzere büyükşehir olan ve ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya şehirleridir.

Ankara Ne Zaman Başkent Oldu?

Ankara, 13 Ekim 1923’de Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile Türkiye’nin başkenti olarak kabul edilmiştir. 20 Nisan 1924’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce benimsenen Anayasa’nın 2. maddesinde Türkiye devletinin başkentinin Ankara olduğu belirtilmiştir.

Türkiye Başkenti

Ankara Hakkında

Türkiye başkenti, İç Anadolu bölgesinde yer alan ve Türkiye’nin önemli şehirlerinden olan Ankara kentinin konumu incelendiğinde; doğusunda Kırıkkale, kuzeydoğusunda Çankırı, kuzeybatısında Bolu, batısında Eskişehir, güneyinde Konya, güneydoğusunda Kırşehir ve Aksaray gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 25.632 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Türkiye sıralamasında üçüncü sırada yer alan ülkedir. Ankara’nın dünya büyükşehirlerine göre nüfus sıralamasında ise doksan ikinci sırada yer almaktadır.