Anasayfa » Türkiye Para Birimi

Türkiye Para Birimi

Türkiye Para Birimi: Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Lira (TL) Nerenin Para Birimi? Türkiye Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Türk Lirası Türkiye’nin para birimidir. Birim kodu olarak TRY kısaltması şeklinde kullanılır ve ₺ sembolü şeklinde kullanılmaktadır. Türk lirası için 6 madeni para bulunur (1Kr, 5Kr ,10Kr , 25Kr , 50Kr ve ₺1) ve para biriminde 6 kağıt para bulunur. ( ₺5 , ₺10 , ₺20 , ₺50 , ₺100 ve ₺200 ) Türk lirası 1 Oca 2005 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Türkiye’de para basma yetkisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

TL Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Türkiye Hakkında

Türkiye Para Birimi, resmiyetteki adıyla Türkiye Cumhuriyeti büyük bölümü Anadolu’da, küçük bir bölümü ise Trakya’da yer alan bir ülkedir. Komşu ülkeler, kuzeybatısında Bulgaristan, doğusunda Ermenistan, güneydoğusunda Irak ve Suriye ülkeleri yer almaktadır. Ülkenin çevre ise Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege denizi bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Ankara şehridir. Türkiye’nin yüz ölçümü 783.562 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da otuz sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Türkiye Para Birimi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…