Anasayfa » Türkiye Telefon Kodu

Türkiye Telefon Kodu

Türkiye Telefon Kodu: Bir ülkedeki şehirlerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir şehrin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir şehirde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan telefon kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Türkiye’nin telefon kodu ise +90 şeklindedir. Türkiye’de telefon numaralarında yapılacak aramalarda öncelik +90 telefon kodu yazılıp numaralar yapılmaktadır. Bu kod ile başlayan numaralar Türkiye’den yapılan bir arama olduğunu bu ülke kodundan anlaşılabilmektedir. Ülkelerde yer alan bütün şehirlerde kendine ait telefon kodları bulunmaktadır.

+90 Nerenin Telefon Kodu? Türkiye’nin Telefon Kodu Nedir?

Türkiye ülkesinin telefon kodu sorusuna cevap olarak +90 olduğunu söyleyebiliriz. Telefon kodları Türkiye’deki her numarada bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her özel numarasının başında yer alan bu kod, bu numaranın Türkiye’den aranan bir numara olduğunu, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir. Ülkenin telefon kodu gibi özel kodları Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından belirlenmektedir.

Türkiye Telefon Kodu

Türkiye Hakkında

Türkiye veya resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu’da, küçük bir bölümü ise Balkan Yarımadası’nın güneydoğu uzantısı olan Trakya’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye gibi ülkeler yer almaktadır. Kıyısı olan denizler ise Güneyini Akdeniz, batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz yer almaktadır. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu’yu Trakya’dan, yani Asya’yı Avrupa’dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya kıtalarının kavşak noktasında yer alması nedeniyle önemli bir jeostratejik güce sahiptir. Türkiye’nin yüz ölçümü 783.562 olup, dünyada otuz yedinci sıralamada yer almaktadır. Ülkenin başkenti Ankara ilidir.