Anasayfa » Türkiye’nin Dili

Türkiye’nin Dili

Türkiye’nin Dili: Dil veya diğer bir adıyla tanımlana bileceğimiz lisan, insanlar arasında anlaşmayı ve iletişi sağlayan temel bir araç, kendisine özgü kuralları olan ve bu kurallar kapsamında gelişen canlı bir varlık olup, temeli tarihin bilinmeyen dönemlerinde ve seslerden örülmüş, gelişmiş toplumsal bir iletişim aracıdır. Türkiye’nin resmiyette ve ülkenin ana dili Türkçedir. Ülkede resmiyette yapılacak her bir işlem Türkçe dilinde gerçekleştirilmektedir. Türkçenin dil ailesi yaygın biçimde kabul edilen Ural-Altay dil ailesinde yer almaktadır. Fakat Ural dillerinin kendi ait bir dili olduğu ve Altay diline genetik bir ilişki bulunmadığından bu teori yeteri kadar kabul edilmemektedir. Türkiye’de Cumhuriyet kurulmadan önce Osmanlı İmparatorluğu hakimken Osmanlıca temel dil olarak kabul edilmiştir.

Türkçe Nerenin Dili? Türkiye’de Hangi Diller Konuşuluyor?

Türkiye’de ana dil Türkçe olsa da birçok kültürü barındırdığından farklı dillerde resmi olmayarak bazı toplumlar kullanmaktadır. Bazı diller yaygınlık sırasıyla Kürtçe, Zazaca, Gürcüce, Lazca, Adigece ve Boşnakça gibi diller kullanılmaktadır. Ancak bu dillerde eğitim ve öğretim okullarda verilmektedir. Dil kullanımlarını oranla ifade etmek gerekirse Türkçe %88, Kürtçe %9 Zazaca %1 ve Lazca %0.17 ve diğer diller şeklinde sıralanabilir.

Türkiye Hakkında

Türkiye veya resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu’da, küçük bir bölümü ise Balkan Yarımadası’nın güneydoğu uzantısı olan Trakya’da yer alan bir ülkedir. Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye ile komşudur. Güneyini Kıbrıs Adası ve Akdeniz, batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu’yu Trakya’dan, yani Asya’yı Avrupa’dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya kıtalarının kavşak noktasında yer alması nedeniyle önemli bir jeostratejik güce sahiptir.

Türkiye'nin Dili
Türkiye'nin Dili

Türk Dili Kurumu resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Dilleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…