Anasayfa » Türkmenistan Başkenti

Türkmenistan Başkenti

Türkmenistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Aşkabat Nerenin Başkenti? Türkmenistan Başkenti Neresi?

Türkmenistan’ın Başkenti, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Aşkabat’ta yer almakta olup, Ashgabat Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Türkmenistan’ın Aşkabat da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Balkan, Bişkek, Daşoğuz, Lebap ve Ahal gibi şehirleridir.

Aşkabat Ne Zaman Başkent Oldu?

Türkmenistan’ın başkenti olan Aşkabat, 1881 yılında bulunduğu bölgedeki bir Rus Ordu Üssü’nün etrafında gelişmeye başlamıştır. 1924’te Sovyetler Birliği içinde Türkmenistan’ın başkenti olmuştur. Türkmenistan’ın 27 Ekim 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Aşkabat yeniden başkent olmuştur.

Türkmenistan Başkenti

Aşkabat Hakkında

Türkmenistan başkenti Aşkabat, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Tashauz, kuzey doğu kısmında  Chadzhou, doğu kısmında Mary ve batı kısmında Balkan şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 470 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Türkmenistan sıralamasında birinci sıralarda yer alan şehirdir. Aşkabat ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.