Anasayfa » Uganda Başkenti

Uganda Başkenti

Uganda Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kampala Nerenin Başkenti? Uganda Başkenti Neresi?

Uganda’nın Başkenti, Uganda’nın başkenti Kampala şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kampala’da yer almakta olup, Kampala Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Uganda’nın Kampala da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Kira, Gulu, Nansana, Masaka, Mbarara, Mukono, Lira, Jinja, Arua, Busia, Entebbe, Mbale, Hoima, Kasese, Fort Portal, Kabale ve Iganga gibi şehirleridir.

Kampala Ne Zaman Başkent Oldu?

Uganda’nın başkenti olan Kampala 1962 yılında Uganda’nın başkenti olmuştur. Uganda 1900-1905 yılları arasında Britanya himayesinde olup Kampala’dan önceki başkenti Entebbe’dir.

Uganda Başkenti

Kampala Hakkında

Başkent Kampala, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Bombo doğu kısmında Port Bell, güney kısmında Entebbe, doğu kısmında Jinja ve batısında ise Mityana gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 189 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Uganda sıralamasında son sıralarda yer alan şehirdir. Kampala ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.