Anasayfa » Uganda Para Birimi

Uganda Para Birimi

Uganda Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Uganda Şilini (UGX) Nerenin Para Birimi? Uganda Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Uganda Şilini Uganda’nın para birimidir. Para birimi kodu UGX kısaltması, sembolü ise USh şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(10, 50, 100, 200, 500 shillings). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000 shillings). Uganda’nın para basma yetkisi Uganda Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

UGX Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Uganda Hakkında

Resmi ismiyle Uganda Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Afrika kıtasının doğu tarafında yer alan kuzeyde Güney Sudan, doğusunda Kenya, güneyinde Tanzanya, güneybatısında Ruanda ve batısında ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Kampala şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 241.550 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında seksen birinci sırada yer alan ülkedir.

Uganda Para Birimi