Anasayfa » Ukrayna Başkenti

Ukrayna Başkenti

Ukrayna Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kiev Nerenin Başkenti? Ukrayna Başkenti Neresi?

Ukrayna’nın Başkenti, Ukrayna’nın başkenti Kiev şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kiev’ta yer almakta olup, Kiev Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Ukrayna’nın Kiev da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler vardır. Bunlar Lviv, Kharkiv, Luhansk, Makiivka, Vinnitsya, Simferopol, Sivastopol, Odessa, Zaporijya ve Kamyanske. Ayrıca Kropıvnıtski, Hmelnitski, Rivne, Çernivtsi, Kremençuk, Ternopil, İvano-Frankivsk, İzmail, Bahmut ve Yalta gibi şehirleridir.

Kiev Ne Zaman Başkent Oldu?

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, Ukrayna Devrimi döneminde Ukrayna Devleti için mücadele merkezi olup 20 Kasım 1917 yılında başkent ilan edilmiştir.

Ukrayna Başkenti

Kiev Hakkında

Ukrayna başkenti Kiev, ülkenin kuzey konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine incelenmiştir. Doğu kısmında Poltavska, batı kısmında Zhytomyrska, güneydoğu kısmında Cherkaska ve güneybatı kısmında Vinnytska şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 839 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Ukrayna sıralamasında altıncı sıralarda yer alan şehirdir. Kiev ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.