Anasayfa » Umman Para Birimi

Umman Para Birimi

Umman Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Umman Pesosu (OMR) Nerenin Para Birimi? Umman Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Umman Pesosu Umman’ın para birimidir. Para birimi kodu OMR kısaltması, sembolü ise ر.ع. şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 25, 50 baisa). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (100, 200 baisa, ½, 1, 5, 10, 20, 50 riyal). Umman’ın para basma yetkisi Umman Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

OMR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Umman Hakkında

Resmi ismiyle Umman Sultanlığı, konumu incelendiğinde; güneybatısında Asya, Arap Yarımadasında güneydoğu kıyısında yer alan bulunan Umman’ın, kuzeybatısında Birleşik Arap Emirlikleri, batısında Suudi Arabistan ve güneybatısında ise Yemen gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Maskat şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 309.500 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yetmiş ikinci sırada yer alan ülkedir.

Umman Para Birimi