Anasayfa » Umman Para Birimi

Umman Para Birimi

Umman Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Umman Riyali (OMR) Nerenin Para Birimi? Umman Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Umman Riyali Umman’ın para birimidir. Para birimi kodu OMR kısaltması, sembolü ise ر.ع. şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 25, 50 baisa). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (100, 200 baisa, ½, 1, 5, 10, 20, 50 rials). Umman’ın para basma yetkisi Umman Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

OMR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Umman Hakkında

Resmi ismiyle Umman Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeybatısında Birleşik Arap Emirlikleri, batısında Suudi Arabistan, güneybatısında Yemen, Güneyinde ve doğusunda Hint Okyanusu ve kuzeydoğusunda ise Basra Körfezi gibi ülkeler ve bölgeler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Maskat şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 309.500 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yetmiş ikinci sırada yer alan ülkedir.

Umman Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Umman Para Birimi