Anasayfa » Ürdün Başkenti

Ürdün Başkenti

Ürdün Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Amman Nerenin Başkenti? Ürdün Başkenti Neresi?

Ürdün’ün Başkenti, Ürdün’ün başkenti Amman şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Amman’da yer almakta olup, Amman Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Ürdün’ün Amman da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Zerka, Petra, Akabe ve İrbin gibi şehirleridir.

Amman Ne Zaman Başkent Oldu?

Ürdün’ün başkenti olan Amman, 1908 yılında tamamlanan Hicaz Demir Yolu hattının kent üzerinden geçmesiyle birlikte büyük bir önem kazanmıştır. Kent 1. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiliz manda yönetimine girmiş olup 1946 yılında Ürdün’ün başkenti olmuştur.

Amman Hakkında

Ürdün başkenti Amman, ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Doğu ve kuzey kısmında Az Zarqa, batı kısmında Madaba, kuzey kısmında Jarash, kuzey batı kısmında  Al Balqa, güneybatı kısmında Al Karak ve güney kısmında Ma’an şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1680 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Ürdün sıralamasında dördüncü sıralarda yer alan şehirdir. Amman ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.