Anasayfa » Ürdün Para Birimi

Ürdün Para Birimi

Ürdün Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Ürdün Dinarı (JOD) Nerenin Para Birimi? Ürdün Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Ürdün Dinarı Ürdün’ün para birimidir. Para birimi kodu JOD kısaltması, sembolü ise dinar şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(½, 1 qirsh, 2½, 5, 10 piastres, ¼, ½, 1 dinar). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1, 5, 10, 20, 50 dinar). Ürdün’ün para basma yetkisi Ürdün Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

JOD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Ürdün Hakkında

Resmi ismiyle Ürdün Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Orta Doğusunda bulunan Ürdün’ün, kuzeyinde Suriye, kuzeydoğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria ile Lut Gölü gibi ülkeler ve bölgeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Amman şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 89.342 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz on ikinci sırada yer alan ülkedir.