Anasayfa » Vatikan Para Birimi

Vatikan Para Birimi

Vatikan Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Vatikan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Vatikan’ın da para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Vatikan da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Vatikan Hakkında

Vatikan Para Birimi, resmi ismiyle Vatikan Şehir Devleti, konumu incelendiğinde; Güney Avrupa bölgesinde ve İtalya’da yer alan,  İtalya’nın başkenti olan Roma kentinde bağımsız bir devlettir. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Vatikan Şehri şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 0.44 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında iki yüz kırk dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Vatikan Para Birimi