Anasayfa » Venezuela Başkenti

Venezuela Başkenti

Venezuela Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Karakas Nerenin Başkenti? Venezuela Başkenti Neresi?

Venezuela’nın Başkenti, Venezuela’nın başkenti Karakas şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Karakas’da yer almaktadır. Carakas Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Venezuela’nın Karakas da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler bulunmaktadır. Bunlar; Maracaibo, Valensiya, Barquisimeto, Ciudad Guayana, Barselona, Maturín, Maracay, Petare, Turmero, Ciudad Bolívar, Barinas ve Santa Teresa

Karakas Ne Zaman Başkent Oldu?

Venezuela’nın başkenti olan Karakas’ın, yapılan araştırmalar neticesinde ne zaman başkent olup olmadığı ile ilgili net bilgiye ulaşılamadığından bilgi verilememektedir. Kentin tarihini incelediğimizde, Karakas 1567 yılında Santiago de León de Caracas adıyla İspanyol sömürgeci Diego de Losada tarafından kurulmuştur.

Venezuela Başkenti

Karakas Hakkında

Venezuela başkenti Karakas, ülkenin kuzey konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Maiquetha, doğu kısmında Puerto Cabell, güney kısmında Los Teques, batı kısmında Maracay şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1930 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Venezuela sıralamasında yirmiüç sıralarda yer alan şehirdir. Karakas ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.