Anasayfa » Vietnam Başkenti

Vietnam Başkenti

Vietnam Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Hanoi Nerenin Başkenti? Vietnam Başkenti Neresi?

Vietnam’ın Başkenti, Vietnam’ın başkenti Hanoi şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Hanoi’de yer almakta olup, Hanoi Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Vietnam’ın Hanoi da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Buan MaThuot, Nha Tranh, Hue, Bien Hoa, Da Nang, Ho Chi Minh City ve Hai Phong, Can Tho gibi şehirleridir.

Hanoi Ne Zaman Başkent Oldu?

Vietnam’ın başkenti olan Hanoi, Ho Şi Minh şehrinden sonra ülkenin en büyük şehridir. Uzun bir süre Fransız sömürgesinde kalan Hanoi kenti 2. Dünya Savaşında Japonya Tarafından işgal edilerek 2 Temmuz 1976 yılında Vietnam Sosyalist Cumhuriyet’in başkenti olmuştur.

Vietnam Başkenti

Hanoi Hakkında

Vietnam başkenti Hanoi, ülkenin kuzey kısmının merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; doğu kısmında Bac Ninh, batı kısmında Vinh Phuc, güney batı kısmında Ha Tay, güney doğu kısmında Hung Yen ve Kuzey kısmında Thai Nguyen şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 319 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Vietnam sıralamasında son sıralarda yer alan şehirdir. Hanoi ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise ikinci sırada yer almaktadır.