Anasayfa » Vietnam Para Birimi

Vietnam Para Birimi

Vietnam Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Vietnam Dongu (VND) Nerenin Para Birimi? Vietnam Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Vietnam Dongu Vietnam’ın para birimidir. Para birimi kodu VND kısaltması, sembolü ise ₫ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(200₫, 500₫, 1000₫, 2000₫, 5000₫). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (10,000₫, 20,000₫, 50,000₫, 100,000₫, 200,000₫, 500,000₫). Vietnam’ın para basma yetkisi Vietnam Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

VND Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Vietnam Hakkında

Resmi ismiyle Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Güneydoğu Asya bölgesinde doğusunda yer alan Vietnam’ın, kuzeyinde Çin, batısında Kamboçya ile Laos, güneyinde ve doğusunda Güney Çin Denizi gibi ülkeler ve deniz yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Hanoi şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 331.212 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında altmış yedinci sırada yer alan ülkedir.

Vietnam Para Birimi