Anasayfa » Yemen Başkenti

Yemen Başkenti

Yemen Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

San’a Nerenin Başkenti? Yemen Başkenti Neresi?

Yemen’in Başkenti, Yemen’in başkenti San’a şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi San’a’de yer almakta olup, San’a Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Yemen’in San’a da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Aden, Hudeyde, Taizz, Hadiboh, Zabid, Al Mukalla gibi şehirleridir.

San’a Ne Zaman Başkent Oldu?

Yemen’in başkenti olan San’a, Kuzey Yemen ile Güney Yemen’in birleşmesinden sonra 1990 yılında başkent olmuştur.

Yemen Başkenti

San’a Hakkında

Yemen başkenti San’a, ülkenin batı kısmının merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; doğu kısmında Ma’rib, batı kısmında Al Mahmud, Al Hudaydah, güney batı kısmında Raymah, güney doğu kısmında Al Bayda’, güney kısmında Dhamar kuzey batı kısmında Amran ve Kuzey kısmında Al Jawf şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 15,05 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Yemen sıralamasında onuncu sıralarda yer alan şehirdir. San’a ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.