Anasayfa » Yemen Para Birimi

Yemen Para Birimi

Yemen Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Yemen Riyali (YER) Nerenin Para Birimi? Yemen Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Yemen Riyali Yemen’in para birimidir. Para birimi kodu YER kısaltması, sembolü ise rial şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 20 riyal). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (50, 100, 200, 250, 500, 1000 riyal). Yemen’in para basma yetkisi Yemen Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

YER Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Yemen Hakkında

Resmi ismiyle Yemen Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Orta Doğu bölgesinde yer alan Yemen’in, Umman Denizi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında bulunan, kuzeyinde Suudi Arabistan ve doğu kısmında Umman gibi ülkeler ve deniz yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti San’a şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 527.968 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında ellinci sırada yer alan ülkedir.

Yemen Para Birimi