Anasayfa » Zambiya Para Birimi

Zambiya Para Birimi

Zambiya Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Zambiya Kvaçası (ZMW) Nerenin Para Birimi? Zambiya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Zambiya Kvaçası Zambiya’nın para birimidir. Para birimi kodu ZMW kısaltması, sembolü ise ZK şeklinde ifade edilir. Madeni olarak para birimi kullanılmamaktadır. Banknot olarak 9 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (20, 50, 100, 500, 1,000, 5,000, 10,000, 20,000, 50,000 kwacha). Zambiya’nın para basma yetkisi Zambiya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

ZMW Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Zambiya Hakkında

Resmi ismiyle Zambiya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Afrika kıtasının güney bölümünde denize kıyısı olmayan yer alan Zambiya’nın, Angola, Kongo DC, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Namibya ve Botsvana gibi ülkeler ve deniz yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Lusaka şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 752.612 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında otuz dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Zambiya Para Birimi