Anasayfa » Angola Başkenti

Angola Başkenti

Angola Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Luanda Nerenin Başkenti? Angola Başkenti Neresi?

Angola’nın Başkenti Neresi, Angola’nın başkenti Luanda şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Luanda’de yer almakta olup, Luanda Municipality yani belediye denilebilecek kurum tarafından yürütülmektedir. Angola’nın Luanda da olmak üzere ülke için b

irçok açıdan önemli olan şehirler; Herat, Kandehar, Mezar-ı Şerif ve Celalabad gibi şehirleridir.

Luanda Ne Zaman Başkent Oldu?

Angola’nın başkenti olan Luanda kenti’nin ne zaman ülkenin başkenti olduğu ilişkin bilgi bulunamamıştır.

Angola Başkenti

Luanda Hakkında

Angola başkenti, Luanda kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Bengo, doğusunda Cuanza Norte, güneyinde Cuanza Sul ve batısında ise Kuzey Atlantik Okyanusu gibi şehirler bulunmaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.028 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Angola sıralamasında yedinci sırada yer almaktadır. Luanda’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında yedinci sırada yer almaktadır.