Anasayfa » Arnavutluk Başkenti

Arnavutluk Başkenti

Arnavutluk Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler, ülkelerin başkentinde yer alır.

Tiran Nerenin Başkenti? Arnavutluk Başkenti Neresi?

Arnavutluk’in Başkenti, Arnavutluk’in başkenti Tiran şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Tiran’de yer almakta olup, Tiran Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Arnavutluk’in Tiran de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Berat, Dıraç, Elbasan, Fier, Ergiri, Görice, Leç, Debre, İşkodra, Avlonya ve Kukes gibi şehirleridir.

Tiran Ne Zaman Başkent Oldu?

Tiran, 17. Yüzyıllara kadar bir köy yerleşimi olarak bulundu. 1700’lü yıllarda ise kentte ticari anlamda gelişmeler yaşanarak önemli bir ticaret merkezi konumuna ulaştı. Balkan Savaşları sırasında 1912 yılında Osmanlıların elinden çıkarak, 1919 yılında da bağımsız Arnavutluk’un başkenti olarak ilan edilmiştir.

Arnavutluk Başkenti

Tiran Hakkında

Arnavutluk başkenti, Tiran bir kıyı kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Kruje ve Mat, batısında Shijak ve Kavaje, güneyinde Peqin ve Elbasan ve doğusunda ise Librazhd gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.110,03 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Arnavutluk sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Tiran’ın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.