Anasayfa » Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Bakü Nerenin Başkenti? Azerbaycan Başkenti Neresi?

Azerbaycan’ın Başkenti, Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Bakü’de yer almakta olup, Bakü Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Azerbaycan’ın Bakü de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Gence, Şeki, Gobustan ve Khacmaz gibi şehirleridir.

Bakü Ne Zaman Başkent Oldu?

1991 yılında Azerbaycan bağımsızlığını elde ettikten sonra Bakü bağımsız Azerbaycan’ın başkenti olarak kabul edilmiştir. Başkent olmasıyla beraber Kafkasya bölgesinde en büyük ticaret, kültür ve bilim merkezine dönüşmüştür.

Azerbaycan Başkenti

Bakü Hakkında

Azerbaycan başkenti, Bakü bir kıyı kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Doğusunda ve kuzeyinde Hazar Denizi yer almakta olup, batısında Abşeron ve Sumqayt, güney batısında Hacıqabul, Şirvan ve Salyan gibi şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 2140 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Azerbaycan sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Bakü’nün ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.