Anasayfa » Bangladeş Başkenti

Bangladeş Başkenti

Bangladeş Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Dakka Nerenin Başkenti? Bangladeş Başkenti Neresi?

Bangladeş’in Başkenti, Bangladeş’in başkenti Dakka şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Dakka’da yer almakta olup, Dakka Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Bangladeş’in Dakka de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Çitagong, Khulna, Rajshahi, Barisal ve Sylhet gibi şehirleridir.

Dakka Ne Zaman Başkent Oldu?

Bengal’in 1905 yılındaki başarısızlığıyla birlikte bölünmesinin , Dakka şehri yeni kurulan Doğu Bengal ve Assam eyaletinin başkenti ilan edildi. Ancak 1911 yılında Bengal yeniden birleştirildi. 1947’deki Hindistan’ın bölünmesinin beraberinde, Dakka Doğu Pakistan’ın başkenti ilan edilmiştir.

Bangladeş Başkenti

Dakka Hakkında

Bangladeş başkenti, Dakka kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Doğusunda Sylht ve Chittagong, kuzeyinde Hindistan yer almakta olup, batısında Rajshahi ve Sumqayt, güney Khulna ve Barisal gibi şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 306,4 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Bangladeş sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Dakka’nın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.