Anasayfa » Belçika Başkenti

Belçika Başkenti

Belçika Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Brüksel Nerenin Başkenti? Belçika Başkenti Neresi?

Belçika’nın Başkenti, Belçika’nın başkenti Brüksel şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Brüksel’de yer almakta olup, Brüksel Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Belçika’da Brüksel başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan diğer şehirler; Brugge, Gent, Anvers, Leuven, Hasselt, Antwerpen, Wavre, Mons, Liege, Arlon ve Namur gibi şehirleridir.

Brüksel Ne Zaman Başkent Oldu?

Belçika’nın başkenti olan Brüksel kentinin hangi yıllarda başkent olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır. Belçika, orta çağda Roma İmparatorluğuna bağlı iken Alman ve Fransa arasında bölündü. 18. Yüzyılın sonunda Fransızların işgal ettiği Belçika, 15. Yüzyılda Habsburglardaydı. 1815’ten sonra Hollanda Birleşik Krallığı’na bağlı olarak Fransa ile tampon bölge idi. 1830 yıllarından sonra Londra Konferansında ise bağımsızlığı tanınmıştır. Brüksel ise 7. Yüzyıldan beri varlığını sürdürse de kentleşmesi 979 yılında başlamış ancak 10. Yüzyılda resmi olarak kurulmuştur.

Belçika Başkenti

Brüksel Hakkında

Bir kıyı kenti olan Belçika’nın başkenti Brüksel ülkenin orta kesimlerinde yer almakta olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; başkentin üç federal bölgeden biri olan Flaman Bölgesi’nin ortasında yer alan Brüksel Başkent Bölgesinde yer alır.  Brüksel Başkent Bölgesi tek ilden oluşmakta olup buraya bağlı 19 belediye vardır. Başkentin etrafını Flaman Bölgesine ait Vlaams-Brabant ili çevrelemektedir. Brüksel halkının çoğunluğunu Flemenk ve Fransız toplulukları oluşturmaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.624 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Belçika sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Brüksel ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise dördüncü sırada yer almaktadır.