Anasayfa » Belize Para Birimi

Belize Para Birimi

Belize Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Belize Doları(BZD) Nerenin Para Birimi, Belize Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Belize doları Belize’nin para birimidir. Para birimi kodu BZD kısaltması şeklinde ve $ sembolü şeklinde kullanılır. 1 Belize doları 100 bölünmüş cent şeklinde kullanılmaktadır. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 cent; $1.). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır($2, $5, $10, $20, $50, $100.). Belize doları 1966 yılından itibaren Belize doları kullanılmaktadır. Belize da para basma yetkisi Belize Merkez Bankası aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

BZD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Belize Hakkında

Resmi adıyla Belize Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizi yer almaktadır. Orta Amerika’nın en düşük nüfusuna ve nüfus yoğunluğuna sahip ülkesidir. Ülkenin başkenti Belmopán şehridir. Belize yüz ölçümü 22.966 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz elli birinci yer alan ülkedir.

Belize Para Birimi