Anasayfa » Benin Para Birimi

Benin Para Birimi

Benin Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Frang (XOF) Nerenin Para Birimi, Benin Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Batı Afrika CFA Frangı Benin para birimidir. Para birimi kodu XOF kısaltması kullanılır. Bir frank yüz centimene bölünmüş şeklinde kullanılmaktadır. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10000 francs). Benin para birimi aynı şekilde, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine-Bissau, Mali, Nijer, Senegal ve Togo gibi ülkelerin de para birimidir. Benin’de para basma yetkisi Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XOF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Benin Hakkında

Benin Para Birimi, resmi adıyla Benin Cumhuriyet Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Nijer, Nijerya, Togo ve Burkina Faso ülkeleri oluşturmakta olup, güneyinde ise Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Fransa sömürgesinde olan Benin, 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Benin yüz ölçümü 112.622 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz ikinci yer alan ülkedir.

Benin Para Birimi