Anasayfa » Bhutan Başkenti

Bhutan Başkenti

Bhutan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Timpu Nerenin Başkenti? Bhutan Başkenti Neresi?

Bhutan’ın Başkenti, Bhutan’ın başkenti Timpu şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Timpu’de yer almakta olup, Timpu Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Bhutan’ın Timpu de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Bala, Byakar Dzong, Chhukha Dzong, Donkar, Lingzhi Dzong, Maigabo, Monggar ve Nepaltargaon gibi şehirleridir.

Timpu Ne Zaman Başkent Oldu?

Timpu kenti, Bhutan’ın başkenti ve en büyük yerleşim merkezi olup deniz yüzeyinden yaklaşık 2000 metre yükseklikte yer almaktadır. 1952 yılında ise Hükûmet merkezi yani başkent ilân edilmiştir.

Timpu Hakkında

Bhutan başkenti, Timpu bir kıyı kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzeyinde Gasa ve Punakha, doğusunda Wangdi Phodrang, güney kısmında Daga ve Chhukha şehirleri ve batısında ise Paro şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 26,1 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Bhutan sıralamasında altıncı sırada yer alan şehirdir. Timpu’nun ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.