Anasayfa » Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti

Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti

Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Abu Dabi Nerenin Başkenti? Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti Neresi?

Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti, Abu Dabi şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Abu Dabi’de yer almakta olup, Abu Dabi Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Al-Ain, Al-Khabb, Arada, Dasah, Dibba, Dubai ve Fujairah gibi şehirleridir.

Abu Dabi Ne Zaman Başkent Oldu?

Basra Körfezi kıyısında yer Abu Dabi, nüfusu yaklaşık 900.000’dir. 1971 yılında başkent olan Abu Dabi petrol gelirleri ve artışıyla birlikte günümüzde modern bir şehir haline gelmiş olması başkent olmasın da etkili olmuştur.

Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti

Abu Dabi Hakkında

Abu Dabi bir kıyı kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Batı kısmında Sudi Arabistan, güneyinde Sudi Arabistanın bir parçası ve Umman, kuzeyinde Basra Körfezi ve doğusunda ise Dubai gibi şehirler ve ülkeler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 972 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Birleşik Arap Emirlikleri sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Abu Dabi’nin ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.