Anasayfa » Bolivya Para Birimi

Bolivya Para Birimi

Bolivya Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Boliviano ($b) Nerenin Para Birimi? Bolivya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Bolivya Boliviano Bolivya para birimidir. Para birimi kodu BOB kısaltması, sembolü ise $b şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5 Bs ve 10, 20, 50 Cvs). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(10, 20, 50, 100, 200 Bs). Bolivya Boliviano 1987 yılında piyasaya sürülmüştür ve kullanılmaya başlamıştır. Bolivya’da para basma yetkisi Bolivya Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

BOB Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Bolivya Hakkında

Bolivya Para Birimi, resmi adıyla Bolivya Çokuluslu Devleti Güney Amerika ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkenin sınır komşuları Brezilya, Peru, Arjantin, Şili ve Paraguay ülkeleridir. Resmi olarak 36 dil kabul edilmekte olup, ağırlıklı olarak İspanyolca kullanılmaktadır. Bolivya yüz ölçümü 1.098.581 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yirmi sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Bolivya Para Birimi