Anasayfa » Bosna Hersek Başkenti

Bosna Hersek Başkenti

Bosna Hersek Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Saraybosna Nerenin Başkenti? Bosna Hersek Başkenti Neresi?

Bosna Hersek’in Başkenti, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Saraybosna’da yer almakta olup, Saraybosna Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Bosna Hersek’in Saraybosna de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Mostar, Banja Luka, Trebinje, Bihac, Neum, Travnik, Medjurgorje, Tuzla, Srebrenitsa ve Prijedorgibi şehirleridir.

Saraybosna Ne Zaman Başkent Oldu?

Saraybosna, Osmanlı Devleti tarafından ismini almadan önce adı Vrhbosna’ydı. Osmanlı devletinde Saraybosna denmesinin yanısıra Saray Ovası olarak da adlandırılmıştır. Saraybosna birçok açıdan Türkiye’ye benzemektedir. Günümüzde içinde bulunduğu bölgenin en hızlı gelişen şehirlerinden bir olma özelliğine sahiptir. Yapılan araştırmalar neticesinde kaç yılında başkent olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Bosna Hersek Başkenti

Saraybosna Hakkında

Bosna Hersek başkenti, Saraybosna ülkenin merkezi bir konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Zenica-Doboj, batısında Srednja Bosna ve Hercegovina-Neretva, güneyinde Trebinje ve doğusunda ise İstoçno Sarajevo ve Foça gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 141,50 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Bosna Hersek sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Saraybosna ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.