Anasayfa » Bosna Hersek Para Birimi

Bosna Hersek Para Birimi

Bosna Hersek Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Konvertibl Markı (KM) Nerenin Para Birimi? Bosna Hersek Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Bosna Hersek Konvertibl Markı Bosna Hersek para birimidir. Para birimi kodu KM ve BAM kısaltması, sembolü ise km şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20, 50 feninga, 1, 2, 5 maraka). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(10, 20, 50, 100, 200 maraka). Bosna Hersek’te para basma yetkisi Bosna Hersek Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

KM Döviz Çevirici

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Bosna Hersek Hakkında

Bosna Hersek Para Birimi, resmi adıyla Bosna Hersek Kuzey, batı ve güneyinden Hırvatistan; doğudan Sırbistan, aynı şekilde güneyden Karadağ ülkeleri yer akan Balkanlar bölgesinde yer alan ülkedir. Ülkenin başkenti Saraybosna şehridir. Bosna Hersek yüz ölçümü 51.129 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz yirmi sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Bosna Hersek Para Birimi