Anasayfa » Brezilya Para Birimi

Brezilya Para Birimi

Brezilya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Brezilya Real (BRL) Nerenin Para Birimi? Brezilya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Brezilya Real’i Brezilya’nın para birimidir. Para birimi kodu BRL kısaltması, sembolü ise R$ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 25, 50 centavos, R$1). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(   R$2, R$5, R$10, R$20, R$50, R$100). Brezilya’da para basma yetkisi Brezilya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

BRL Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

Brezilya Hakkında

Resmi ismiyle Brezilya Federal Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; batısında Bolivya ve Peru, güneybatısında Arjantin ve Paraguay ve kuzeyinde ise Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Rio De Janeiro şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 8.515.767 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında beşinci sırada yer alan ülkedir.

Brezilya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Brezilya Para Birimi