Anasayfa » Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Bulgaristan Levası (BGN) Nerenin Para Birimi? Bulgaristan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Bulgaristan levası Bulgaristan para birimidir. Para birimi kodu BGN kısaltması, sembolü ise лв şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20 & 50 stotinki, 1 lev). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1, 2, 5, 10, 20, 50 & 100 leva). Bulgaristan’da para basma yetkisi Bulgaristan Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

BGN Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Bulgaristan Hakkında

Bulgaristan Para Birimi, resmi adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti Balkanlar bölgesinde yer alan Avrupa Birliğinde yer alan ülkedir. Ülkenin komşuları, Batıda Sırbistan ve Kuzey Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ülkeleri yer almaktadır. Bulgaristan yüz ölçümü 110.879 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz beşinci sırada yer alan ülkedir.

Bulgaristan Para Birimi