Anasayfa » Burundi Para Birimi

Burundi Para Birimi

Burundi Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Burundi Frangı (BIF) Nerenin Para Birimi? Burundi Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Burundi frangı Burundi para birimidir. Para birimi kodu BIF kısaltması, sembolü ise FBu şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10 francs). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 francs). Burundi ülkesinde para basma yetkisi Burundi Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

BIF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Burundi Hakkında

Burundi Para Birimi, resmi adıyla Burundi Cumhuriyeti Doğu Afrika ile Afrika Büyük Gölleri’nin kesiştiği Büyük Rift Vadisi’nde denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Kuzeyde Ruanda, doğu ve güneydoğuda Tanzanya, batıda Kongo Demokratik Cumhuriyeti, güneybatıda ise Tanganika Gölü yer almaktadır. Burundi ülkesinin başkenti Gitega şehridir. Burundi yüz ölçümü 27.834 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz kırk altıncı sırada yer alan ülkedir.

Burundi Para Birimi