Anasayfa » Çad Başkenti

Çad Başkenti

Çad Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Encemine Nerenin Başkenti? Çad Başkenti Neresi?

Çad’ın Başkenti, Çad’nın başkenti Encemine şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Encemine de yer almakta olup, Encemine Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Çad da Encemine başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Sarh, Moundou, Abeche, Kélo, Koumra, Pala, Am Timan, Bongor ve Mongo gibi şehirler bulunmaktadır.

Encemine Ne Zaman Başkent Oldu?

Çad’ın başkenti olan Encemine kentinin hangi yıllarda başkent olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır.

Çad Başkenti
Encemine Kentinden Bir Görsel

Encemine Hakkında

Çad başkenti, Encemine Kuzey Afrika Bölgesinde olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzey kısmında Mao, doğusunda Mongo, güney kısmında Bongor şehri ve batısında ve güneybatısında ise Kamerun ve Nijerya ülkelerinin bir kısımları yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 44,62 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Çad ülkesinin sıralamasında birinci sırada yer almakta olan bir şehirdir. Encemine’nin ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.