Anasayfa » Çek Cumhuriyeti Başkenti

Çek Cumhuriyeti Başkenti

Çek Cumhuriyeti Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Prag Nerenin Başkenti? Çek Cumhuriyeti Başkenti Neresi?

Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Prag’da yer almakta olup, Prag Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Çek Cumhuriyeti da Prag başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Brno, Kutna Hora, Cesky Krumlov, Ostrava, Karlovy Vary, Pilsen gibi şehirleridir.

Prag Ne Zaman Başkent Oldu?

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, I. Dünya Savaşı sonunda yıkılınca Prag 1918 yılında Çekoslovakya’nın başkenti oldu.

Çek Cumhuriyeti Başkenti

Prag Hakkında

Çek Cumhuriyeti başkenti, Prag turist çeken bir Orta Çağ kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Central Bohemian bölgesinin ortasında tek başına Prag bölgesinde bulunmakta olup, Kladno, Mlada Boleslav, Kolin, Kutna Hora ve Vlasim gibi komşu şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 496 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Çek Cumhuriyeti ülkesi sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Prag’ın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.