Anasayfa » Çek Cumhuriyeti Para Birimi

Çek Cumhuriyeti Para Birimi

Çek Cumhuriyeti Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Koruna (CRC) Nerenin Para Birimi? Çek Cumhuriyeti Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Çek Korunası Çek Cumhuriyeti para birimidir. Para birimi kodu CRC kısaltması, sembolü ise Kč şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50 Kč). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(100, 200, 500, 1000, 2000 ve 5000 Kč). Çek Korunası 1993 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Çek Cumhuriyeti’nde para basma yetkisi Çek Ulusal Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

CRC Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Çek Cumhuriyeti Hakkında

Çek Cumhuriyeti Para Birimi, resmi adıyla Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa bölgesinde yer alan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin komşuları Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ülkeleri yer almaktadır. Ülkenin başkenti San Hose şehridir. Çek Cumhuriyeti yüz ölçümü 78.865 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz on yedinci sırada yer alan ülkedir.

Çek Cumhuriyeti Para Birimi

Çek Cumhuriyeti Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…