Anasayfa » Cezayir Başkenti

Cezayir Başkenti

Cezayir Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Cezayir Nerenin Başkenti? Cezayir Başkenti Neresi?

Cezayir’in Başkenti, ülkeyle aynı ismi taşıyan şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Cezayir’de yer almakta olup, Cezayir Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Cezayir’in Cezayir de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Biskra, Barika, Adrar, Jijel, Mila, Vahran gibi şehirleridir.

Cezayir Ne Zaman Başkent Oldu?

Cezayir ülkesinin şehrin ne zaman başkenti olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Cezayir Başkenti

Cezayir Hakkında

bir kıyı kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzeyinde Akdeniz, doğusunda Boumerdes, güney kısmında Blida ve Bouira şehirleri, batısında ise Tipaza gibi şehirler ve deniz yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 273 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Cezayir sıralamasına bakıldığında son sırada yani en küçük olarak yer alan şehirdir. Cezayir’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.