Anasayfa » Çin Başkenti

Çin Başkenti

Çin Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Pekin Nerenin Başkenti? Çin Başkenti Neresi?

Çin’in Başkenti, Çin’nın başkenti Pekin şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Pekin’de yer almakta olup, Pekin Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Çin da Pekin başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Şangay, Hong Kong, Wuhan, Chongqing ve Guangzhou gibi şehirleridir.

Pekin Ne Zaman Başkent Oldu?

Ocak 1949 yılında komünistler tarafından yeniden ele geçirilen Pekin, 1 Ekim 1949 yılında Tiananmen’de Mao Zedong tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu ilan edildi ve eski adını alarak yeniden başkent oldu.

Pekin Hakkında

Çin başkenti, Pekin Kuzey Çin bölgesinde yer almakta olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzeyinde İç Moğolistan, doğusunda Hebei kentinin bir kısmı ve Liaoning kenti, güneyinde Hebei ve Tianjin ve batısında ise Hebei ve Shanxi şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 16.411 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında otuz beşinci sırada yer alan şehirdir. Pekin’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır.