Anasayfa » Çin Para Birimi

Çin Para Birimi

Çin Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Yuan Nerenin Para Birimi? Çin Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Yuan, Çin’in para birimi olarak bilinmektedir. Fakat genel olarak ülke de Ren Min Bi (RMB) Para birimi kullanılmakta olup, kodu , kısaltması RMB’dir ve sembolü ise ¥ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1Y,2Y, 1R, 10R, 50R). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(5Y, 10Y, 50Y, 100Y ve 1.000Y). Çin yuanı 1948 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Çin’de para basma yetkisi Çin Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

RMB Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Çin Hakkında

Çin Para Birimi, resmi adıyla Çin Halk Cumhuriyeti Doğu Asya’da yer alan, Çin Komünist Partisi tarafından yönetilen ve dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkesidir. Ülkenin komşuları Kuzey Kore, Rusya, Kazakistan, Moğolistan, Kırgızistan, Afganistan, Tacikistan ve Tacikistan ülkeleri yer almaktadır. Ülkenin başkenti Pekin şehridir. Çin yüz ölçümü 9.706.961 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da üçüncü sırada yer alan ülkedir.

Çin Para Birimi

Çin Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…